Verjetno le malokdo ne pozna vseh nevarnosti, ki jih lahko prinašajo spremembe na koži in z njimi povezana pigmentna znamenja. Takšne spremembe lahko vodijo v kožni rak, eno najnevarnejših kožnih bolezni, ki lahko doleti prav vsakogar.
Vedeti je potrebno, da kožni rak ni samo eden, ampak poznamo različne vrste kožnega raka. V največji meri se med seboj razlikujejo po tem, kako agresivni so in kako pogosto lahko zasejejo metastaze.
Najpogostejše vrste kožnega raka
Med najpogostejše vrste kožnega raka uvrščamo bazalnocelični karcinom kože, ploščatocelični karcinom kože in maligni melanom. Bazalnocelični kožni rak je pogostejši pri starejših ljudeh in se pojavi na nezaščitenih predelih kože. Po naravi ni agresiven, vendar ga je potrebno vseeno čim prej odstraniti.
Ploščatocelični karcinom kože je nekoliko bolj agresiven in se najpogosteje pojavlja na glavi, vratu in nepokritih delih telesa. Najagresivnejši kožni rak kar jih poznamo, pa je maligni melanom. Zanj je značilno, da pogosto zaseva po telesu, zato je pomembno, da kožo redno pregledujemo in smo pozorni na vse novonastale tvorbe.
Dermatoskopija je zelo pomembna metoda za zgodnje odkrivanje kožnega raka
Redno pregledovanje kože in kožnih znamenj je ključnega pomena za zgodnje odkrivanje kožnega raka. Pri tem moramo biti pozorni na obliko, robove, barvo, spreminjanje in premer pigmentnega znamenja. Takšne spremembe so lahko prvi pokazatelj, da se je na koži pojavil kožni rak in je potreben resne obravnave.
Temu sledi naslednji korak, in sicer obisk pri dermatologu. Ta bo s pomočjo dermatoskopije natančno pregledal pigmentno znamenje. Gre za diagnostično metodo s posebnimi povečevali, ki omogočajo jasnejšo sliko pigmentnega znamenja. Za dokončno diagnozo pa je potrebo opraviti še biopsijo.