Dejstvo je, da se visoke grede ponašajo s kar nekaj prednostmi, ki nam jih klasična pridelava na vrtu ne zmore prinesti. Vrtnarska opravila s pomočjo takšne konstrukcije lahko potekajo povsem brez sklanjanja, kar je pravzaprav dobrodošlo za marsikoga med nami. Tudi sam nadzor mikroklime je precej lažji, ne nazadnje so prej ogreta tudi sama tla. Če je zemlja na vrtu slaba, so visoke grede še toliko bolj zaželene. Enako velja za pridelavo zelenjavo na območjih, kjer nimamo zemlje za vrt.
Pred postavitvijo visoke grede je treba vedeti kar nekaj pomembnih informacij. Med drugim tudi to, kdaj je takšen sistem za vrtnarjenje najprimerneje postaviti, iz kakšnih materialov in ne nazadnje, kako se sistem napolni.
Visoko gredo je treba pripraviti najmanj mesec dni pred sejanjem ali sajenjem
Kdaj je torej najustreznejši čas za postavitev oziroma pripravo visoke grede? Strokovnjaki svetujejo, da vsaj kakšen mesec, preden se sploh lotimo sajenja oziroma saditve. Pred samo setvijo pa je treba v gredo dodati samo še tanjši slog kakovostne prsti.
Veliko strokovnjakov meni, da je najbolje, če se visoke grede pripravijo kar jeseni, ko je na vrtu še dovolj veliko odpadlega rastlinskega materiala. V zimskem času se takšen material posede, spomladi je treba dodati še manjkajočo prst in tako je visoka greda pripravljena za setev pa tudi za sajenje.
Kaj lahko sadimo v visoke grede
Med pogostimi vprašanji, ki se navezujejo na visoko gredo, je tudi vprašanje, kaj lahko zasajamo vanje. Vsekakor bo takšna greda še najbolje izkoriščena, če bomo sadili mešane posevke zelenjave, in to skupaj s cvetlicami ter dišavnicami, ki so nekoliko bolj koristne. Seveda je ob tem potrebno dovolj dobro izkoristiti tudi samo višino. V sredinski del posadimo visoke rastline, pri robu ali proti njem pa nekoliko nižje rastline, in sicer v obliki piramide.
V delni senci visoke grede lahko dovolj dobro uspevajo na primer listnate rastline in seveda delno tudi korenovke.