Kdaj se postavi delovni oder? Praviloma tedaj, kadar se kaj na novo gradi ali prenavlja. Postavitev odra pa je veliko bolj zahtevno opravilo, kot je morda videti na prvi pogled. Sicer pa je sam čas postavljanja ne nazadnje odvisen tudi od vrste gradbenega odra. Na trgu je na voljo delovni oder v več vrstah oziroma oblikah.
Sicer pa je delovni oder za postavitev najbolje prepustiti kar strokovnjakom, saj gre za precej nevarno pa tudi zahtevno opravilo, ki zahteva vsaj nekaj izkušenj. Uporaba delovnega odra je obvezna za prav vsa gradbena dela, ki se izvajajo na višini, ki je višja od dveh metrov.
Najbolj klasični delovni oder
Omenili smo, da se delovni oder deli na več vrst. Izbirate lahko med fasadnimi, gradbenimi delovnimi odri ter še med drugimi vrstami. Omenjeni vrsti delovnega odra sta pri izbiri najpogostejši.
Prav tako priljubljena izbira so modularni, prostorski ter industrijski odri. Ti se v primerjavi s klasičnimi spajajo z rozetami ter klini, posledično so lahko precej hitreje postavljeni. Še posebej priročna izbira so za različne vrsta sanacij pa tudi za restavriranje objektov.
Odlična izbira je varovalni delovni oder
Ker je gradnja na višini zelo nevarno delo, je varnost še toliko pomembnejša. Za to lahko na zelo učinkovit način poskrbi varovalni delovni oder. Ta ne zagotavlja veliko mero zaščite samo delavcem na odru, temveč tudi za orodje, materiale, ne nazadnje tudi za mimoidoče pod odrom.
Na voljo je tudi premični delovni oder, ki je najbolj dobrodošla izbira za pokrivanje velike površine na višini do 15 metrov. Ima relativno majhno konstrukcijo, zato se zlahka lahko premika. Uporablja pa se predvsem v notranjosti stavb, kjer morajo biti tla kar se da stabilna pa tudi ravna.
Za lažji dostop na delovni oder
Pri gradnji na višini so vsekakor zelo priljubljene tudi montažne stopnice oziroma stopnišča. Ta so lahko del gradbenega objekta ali pa so postavljena povsem samostojno.